Konflikt - przyjaciel czy wróg?
Rodzina to system. Każdy z jej członków zależy od siebie. Jest to żywy organizm, któremu towarzyszą naturalne procesy rozwojowe opisywane jako cykle życia rodzinnego. Rodzina jako system rozwija się a więc zmienia się. Każdej zmianie towarzyszy napięcie a to wywołuje kryzysy. Kryzys może się wyrażać przez konflikt. Tak więc konflikty dotyczą każdej rodziny, która się zmienia, przeobraża, rozwija. Potoczne przekonanie, że konflikt dotyczy tylko rodzin o zaburzonych relacjach, może utrudniać ich pokonywanie.
Konflikt na ogół kojarzy się z walką, destrukcją i rywalizacją pomiędzy jego uczestnikami. Konflikty nie są obce rodzicom, których pociecha wkracza w trudny wiek dojrzewania. Nastolatek coraz śmielej wyraża swoje opinie, potrzeby oraz oczekiwania będące często różne od przekonań i norm panujących w domu. Tak często rozpoczynają się konflikty.
Poczucie winy, wstydu, złość czy lęk, że jestem złym rodzicem, zmniejsza zdolność widzenie konfliktu jako sytuacji rozwojowej.
Dlatego:
Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 11-15 lat na udział w warsztacie dotyczącym rozumienia i radzenia sobie z konfliktem.
- Jeśli masz poczucie ze przestałeś rozumieć swoje dziecko, a konflikt rodzice - dzieci jest w waszym domu częstym gościem;
- Jeśli masz poczucie ze przestajesz rozumieć swoje dziecko i coraz częściej czujesz się bezradny w relacji z nim;
- Jeśli martwisz się, że konflikty z Twoim dzieckiem oddalają Was od siebie;
zapraszamy na warsztat, który pozwoli oswoić i zobaczyć w innym świetle trudne rodzinne relacje.
Na zajęciach:
- dowiesz się jak inaczej rozumieć i korzystać z sytuacji konfliktu w celu pogłębienia relacji z dzieckiem;
- dowiesz się jak konflikt, który kojarzy się z sytuacją trudną i nieprzyjemną może okazać się pomocny w lepszym rozumieniu siebie nawzajem;
- poznasz sposoby sprzyjające rozwiązywaniu konfliktów.
Termin warsztatu:
23 października 2022 (niedziela) w godzinach 10.00-18.00
Miejsce warsztatu:
siedziba Stowarzyszenia OPTA, ul. Marszałkowska 85/34 (wejście od ul. Wspólnej)
Zajęcia poprowadzą:
Marlena Dałek – psychoterapeutka systemowa, mediatorka rodzinna;
Monika Dziedzic-Kaczorowska - psychoterapeutka systemowa, mediatorka rodzinna.
Zapisy na warsztat pod numerami telefonów: 797 850 874 lub 797 924 700
UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY.
Warsztat realizowany jest w ramach projektu "WIDZĘ-TOWARZYSZĘ 2" dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Realizowany w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.