Matka patrzy na córkę. Co widzi?

 

Matka, jak patrzy na córkę, to widzi dosłownie siebie, a czasem swoje braki i wątpliwości. Jakiś czas temu była we Francji afera w związku z 80-letnią dziedziczką firmy L'Oreal, która bardzo intensywnie finansowała jednego dużo młodszego pana. Córka próbowała panią ubezwłasnowolnić.

Matka na to, że robi to z zawiści, bo „nie miała uroku i ludzie nigdy się do niej nie przywiązywali”. To jest przykład komunikatu skrajnie raniącego. Zapewne w przeszłości matka postrzegała córeczkę, jako takie stworzenie bez wdzięku, patrzyła na inne dziewczynki, które ładnie śpiewają, tańczą, a jej córka stoi z boku niezdara. Może myślała na przykład: „No tak, ona jest taka jakaś nieudana, czegoś jej brakuje. Nie podoba mi się, pewnie nikomu się nie spodoba”. Nawet jeśli matka starała się kontrolować te myśli, to córka je i tak je odbierała na jakimś poziomie. I była coraz bardziej nieforemna i kanciasta.
Kiedyś pewna matka powiedziała o swojej córce: „Zawsze ubolewałam, że ona jest podobna do mojego byłego męża. To taki słaby, bezwolny człowiek, bez temperamentu, nudny po prostu. A teraz czuję się winna, bo przyszło mi do głowy, że ona wyrosła na taką bezbarwną kobietę, dlatego że odczuwałam, jak rozczarował mnie jej ojciec i ona razem z nim”.
Komunikat: „Nie podobasz mi się, cokolwiek byś zrobiła, to i tak mnie nie zadowolisz” jest dla córki bardzo niszczący. Bo jeżeli nie podobam się nawet własnej matce, to co dopiero innym...Ona cały czas zadaje sobie pytanie, co zrobiła źle, czego jej brakuje. Nie tylko w relacjach z ludźmi. Może być tak, że zbuduje jakąś sztuczną fasadę, żeby nie czuć tego bólu. Będzie się starała osiągnąć w życiu mocną pozycję, żeby ludzie od niej zależeli. Może bardzo dbać o swój wygląd i obsesyjnie pilnować, żeby być piękną, i porównywać się z tym, jak wyglądała jej matka w tym wieku – ale to nie pomaga, bo w dalszym ciągu czuje w sobie niezaspokojenie.
Jeżeli czegoś nie dostało się w dzieciństwie, to dosłownie tego samego nie dostanie się już nigdy – 30-letnia kobieta już nie będzie trzyletnią dziewczynką ani 15-latką. Ta luka nie zniknie.

Na podstawie wywiadu z psychologiem Zofią Milską - Wrzosińską (Wysokie Obcasy 2011).

 

Matka z córką - blisko, a może daleko?
Przyjrzyj się swoje relacji

 

Zapraszamy na warsztat w sobotę 1 lutego

Godz. 10.00 - 17.00.

 

 

Celem warsztatu jest:

* zrozumienie wpływu relacji z własną matką na relację z córką;

* poszukiwanie sposobów by rozumieć i słuchać własną córkę;
* prześledzenie etapów relacji matka - córka;
* trudności w relacji;
* kobiety w mojej rodzinie - przekonania, przekazy, zasoby.


Czekamy na wszystkie kobiety, które chcą się przyjrzeć swojemu macierzyństwu i własnej relacji z córką.

 

Zapisy pod numerami: 797 924 700 lub 22 424 09 89.

 

Prowadzące:

Agnieszka Pawłowska- Fryckowska

Joanna Fejfer - Szpytko

Warsztat realizowany przez Stowarzyszenie OPTA odbędzie się w siedzibie organizacji w Warszawie przy
ul. Marszałkowskiej 85 lok. 34.

Udział nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

 

 

 

Rozchodzi się o dzieci!

Nowa kampania społeczna. 

www.rozchodzisieodzieci.pl

Stowarzyszenie OPTA  od wielu lat wspiera rodziny, które przechodzą przez kryzysy. Jednym z największych i najboleśniej przeżywanych jest rozpad związku. Widzimy to w naszej  pracy terapeutycznej i psychoedukacyjnej.

Decyzję o rozstaniu podejmują dorośli, ale dotyka ona wszystkich członków rodziny. Najbardziej bezbronne są tu dzieci. Nie mają wpływu na decyzje rodziców, a muszą ponosić ich konsekwencje.

Swoimi dziecięcymi siłami starają się przetrwać ten niezwykle trudny czas. Rodzice, będąc na ostrym zakręcie swojego życia, często nie zauważają, że dzieci też ten zakręt pokonują.

Kampania społeczna Rozchodzi się o dzieci  wspiera rodziców w ich staraniach ochrony dzieci w czasie rozstania. Specjalistki Stowarzyszenia OPTA mówią, jak rozpoznać, że z dziećmi dzieje się coś niedobrego. Pokazują, jak oddzielić rolę partnera od roli rodzica. Pomagają, jak zauważyć, co może być krzywdzące dla dzieci w czasie rozstania rodziców.

Jeśli myślisz o zakończeniu swojego związku, wejdź na stronę rozchodzisieodzieci.pl i zobacz jak przygotować do tego dzieci. Gdy jesteś już w trakcie rozstania, przyjrzyj się swoim relacjom z dziećmi. Gdy ktoś w Twoim otoczeniu się rozstaje, zobacz jak mądrze możesz wesprzeć jego i jego dzieci.

Zapraszamy na  www.rozchodzisieodzieci.pl wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak przejść przez rozstanie i nie skrzywdzić dzieci.

maz     mcsp Kampania jest współfinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.