Nowy projekt Stowarzyszenia OPTA
MOCna rodzina
Zapraszamy do końca 2020 roku. Udział bezpłatny.
Zapisy telefonicznie 797 924 700, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.
MOCna rodzina to oferta skierowana do warszawskich rodzin, w szczególności rodziców z dziećmi w wieku szkolnym, uwikłanych i zagrożonych przemocą domową i/ lub uzależnieniami.
Proponowane działania są przeznaczone dla rodziców, którzy chcą się odnaleźć w sytuacji kryzysu wywołanego przemocą, uzależnieniem czy rozstaniem/rozwodem, pogłębić wiedzę i zwiększyć swoje kompetencje wychowawcze (rozpoznawanie potrzeb własnych i dziecka i konstruktywne ich realizowanie).
Oferujemy wsparcie oraz szeroką rodzicielską psychoedukację. Tam gdzie będzie to możliwe pomożemy w uporządkowaniu sytuacji życiowej i poprawie relacji w rodzinie.
Elementami projektu są zarówno działania diagnostyczne w ramach konsultacji wstępnych jak i psychoedukacyjne na rzecz rodziców (warsztaty rodzicielskie) i dla potrzebujących, interwencje kryzysowe.




- Zapisy
Warunkiem udziału w projekcie są konsultacje wstępne, które służą rozpoznaniu sytuacji rodziny i jej potrzeb w kontekście oferowanych działań. Po konsultacji beneficjenci są kierowani do udziału w warsztatach rodzicielskich lub do interwencji kryzysowej w celu zażegnania bieżącego kryzysu.
Analiza potrzeb i wstępna diagnoza może poskutkować przekierowaniem zainteresowanych do działań oferowanych w innych projektach stowarzyszenia.
Zobacz inne projekty Stowarzyszenia OPTA.
- Warsztaty Rodzicielskie
Przeznaczone są dla wszystkich, którzy mają potrzebę nowego określenia swojej roli jako rodzica w obliczu kryzysu, także wywołanego rozstaniem z małżonkiem lub partnerem. Innym wskazaniem jest uwikłanie (teraz lub w przeszłości) w przemoc domową i/ lub inne uzależnienia.
W ramach warsztatów rodzice nabędą wiedzę i umiejętności dotycząca m. in. potrzeb dzieci, budowania bezpiecznej, bliskiej relacji, sposobów komunikacji, stawiania i respektowania granic. Będą mogli przyjrzeć się swoim problemom z dziećmi, zrozumieć, jakie są ich przyczyny, a także – w oparciu o analizę swoich postaw i strategii wychowawczych – uświadomić sobie swój osobisty wkład w sytuację dziecka i relację z nim oraz wypracować konstruktywne sposoby komunikacji w rodzinie.
Zajęcia są podzielone na część psychoedukacyjną i warsztatową, w trakcie tej ostatniej rodzice będą mieli okazję trenować nabyte wcześniej umiejętności. Ponadto Lepiej poznać siebie w roli rodzica dzięki zwrotom i opiniom o sobie ze strony pozostałych uczestników.
Warsztaty poprowadzą specjaliści Stowarzyszenia OPTA: terapeuta i specjalista ds. przeciwdziałania przemocy, zarazem mediator i kurator rodzinny.
- Interwencje kryzysowe
Przeznaczone dla uczestników, którzy borykają się z bieżącym kryzysem związanym z przemocą domową i/lub uzależnienia. Interwencja może dotyczyć w szczególności:
- występowania konkretnych, trudnych zachowań u dziecka;
- agresywnego zachowania dorosłego członka rodziny, w tym kolejnej awantury;
- konieczności nagłej wyprowadzki;
- sprawy w sądzie;
- interwencji policyjnej czy innych służb.
W sesjach antykryzysowych może wziąć udział cała rodzina lub jej część. Podczas sesji specjalista Stowarzyszenia OPTA pomoże w ustaleniu bieżącego, krótkoterminowego planu dla rozwiązania lub złagodzenia kryzysowej sytuacji i, na ile to będzie możliwe, przywrócenia stabilności. Na interwencje kryzysowe zaplanowano maksimum do pięciu spotkań.
- Warsztaty umiejętności psychospołecznych dla rodziców w kryzysie
Dwudniowe zajęcia warsztatowe dla rodziców będących w trakcie lub planujących postępowanie przed sądem lub zwrócenie się do instytucji, przygotowujące do efektywnego udziału w tych procedurach. W trakcie
spotkań uczestnicy będą mogli zidentyfikować i nazwać własne cele planowanych działań instytucjonalnych, a także zapoznać się ze strukturą i sposobem funkcjonowania i procedowania sądów i instytucji wymiaru
sprawiedliwości oraz możliwymi sytuacjami w trakcie ewentualnych postępowań.
Beneficjenci poznają prawa i obowiązki stron, pełnomocników, osób zaufania i przedstawicieli NGO. Treści warsztatu będą dotyczyły okoliczności postępowań o alimenty, spraw opiekuńczo-wychowawczych, form kontaktów rodzica z dzieckiem, procedury Niebieskie Karty oraz skutecznego zachowania się w trakcie spraw, a także pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów (mediacji).
Prowadzący będę stosować aktywne metody pracy oraz uwzględniać indywidualną perspektywę uczestników.